Jak žít své dary?

Jak udělat první krok? A jaké další? Co když neuspěju? Co když nebudu dost dobrá? Co když se mi lidé vysmějí? Co když mé dary nikdo nepotřebuje? Vždyť to, co mě baví, dělá už spousta lidí. Nejsem na nic odborník. Nic mi nejde dokonale.

Ano, tyto obavy má mnoho lidí, žen obzvlášť. Bojí se vystoupit ze své komfortní zóny, opustit známé prostředí, zvyklosti a svou každodennost a stoupnout si do své síly. Podívat se upřímně do svých očí a uvěřit tomu, že každá z nás je jedinečná. I ty. Každá z nás má své dary.  I kdyby se tyto dary zdály na první pohled stejné, nikdy nebudou stejné, jako žádná z nás není stejná. 

Svět nás potřebuje všechny. Potřebuje všechny naše dary, naši autenticitu, naši opravdovost. Proto jsme se narodily právě nyní, do této doby, mezi tyto lidi, protože zde máme své jedinečné a nenahraditelné místo. Ale pokud nebudeme realizovat své poslání, náš život nedojde celého naplnění. 

Možná si říkáš, ano, určitě, jednou, až toho budu umět ještě více, až budu opravdu odborník, až budou děti větší, až dodělám toto, až  mě v práci povýší, apod. Ale ty opravdu nemusíš čekat až. Můžeš své poslání začít žít hned. I kdyby to byly jen malé krůčky.

Není potřeba hned měnit práci, nechat svých dosavadních činností, není nutné dělat vše najednou. Stačí pomalu, nebo jen něco. Sepsat si, jaké jsou činnosti, věci, nebo co zkrátka je to tvé téma. Co tě naplňuje. Když si to dáš na papír, nebo ještě lépe si to řekneš nahlas, je to hned jiné, než když o tom jen sníš. Sepiš si seznam. Může to být jedna věc, nebo jich může být více. Je spousta lidí, která má více talentů a darů. Až bude seznam hotový. Nech ho třeba týden ležet a pak se k němu vrať. 

Znovu si ho přečti. Co říkáš? Je to opravdu ono? Nebo potřebuješ něco přepsat? Pokud ano, klidně to udělej. Zůstal ten seznam prázdný? To vůbec nevadí, i to je v pořádku. Může ti pomoci třeba dobrá kamarádka, nebo kdokoli, ke komu máš důvěru. Obrať se na něj a zeptej se, co si myslí, že ti opravdu jde. Co je první napadne, když si tě vybaví? To ti může ukázat směr.

Až najdeš alespoň jednu věc, kterou opravdu miluješ. Samozřejmě jich může být více. Zamysli se nad tím, co bys mohla udělat pro to, abys tuto činnost mohla začít vykonávat. A pokud ji už realizuješ, co bys mohla udělat, aby ti do života vstoupila ještě více.

Uvidíš, jak se začneš proměňovat, když se otevřeš svému potenciálu. Vždy se najde cesta, jak jej uskutečňovat. To se nemusíš bát. Stačí udělat první krok. Nebát se a vykročit na cestu.

Mgr. Lucie Ernst

Lektorka Loona dance, Tanec luny, Chrámový tanec, Průvodkyně ženských kruhů, aktivní tanečnice v souboru Divé ženy

Sdílejte

Další články