Menstruace jako dar

Možná si některé z vás říkají, co je to za podivný název článku. Proč by menstruace měla být dar? Přichází mi každý měsíc, nemohu kvůli ní realizovat některé plány, zasahuje mi do života, občas třeba bolí, někdy je jí možná moc, mívám divné nálady a tak dále… Asi bychom každá našla nějaké to svoje přirovnání.

Abyste správně pochopili, proč jsem jej zvolila, zavedu vás do svého života před 20-ti lety. Tehdy jsem ztratila menstruaci. Z důvodu nemoci, kterou jsem si léčila přírodními postupy. Tělo reagovalo a hodně jsem zhubla. Postupně byla nemoc na ústupu a v důsledku uzdravujících procesů se zastavily procesy, které nebyly vlastně v tu chvíli zase až tak moc životně důležité.

Tělo potřebovalo energii na jiné mechanismy a na očistu. Takže jsem ztratila menstruaci. A to na dlouhých 6 let. Nejdřív se mi to zdálo jako pohoda, možná i nějaká úleva. Nemám každý měsíc ztrátu krve, mohu si plánovat cokoliv a nemusím počítat dny, jestli zrovna mi do nějakého nápadu nebo cesty neskočí menstruace… Ale s tím souviselo i to, že u mě nefungovaly zdravé hormonální procesy. Neměla jsem cyklus, takže jsem nebyla cyklická žena.

Proč je důležité a žádané být cyklická? Protože každý měsíc můžeme prožít dar jara, léta, podzimu a zimy. Dar narození, dospívání, dospělosti a umírání. Dar stoupající a klesající energie. Dar potřeby být extrovertní a následně introvertní. Dar zažít si více mužské energie a následně více ženské. Dovolit si být veselá a hravá, obětavá a mateřská, divoká a naštvaná, unavená a odpočívající. A mnoho dalších darů. Uvědomila jsem si, že jsem tak nějak plochá. Pořád stejná. A chyběla mi ta ženskost, kterou přináší právě cykličnost.

Jako další zásadní věc se ukázalo, že pokud nemám menstruaci, nemohu otěhotnět. A protože mi bylo mezi 20 – 30 rokem, tak jsem po mateřství toužila. A uvědomila jsem si, že pouze žena s menstruací může otěhotnět. Pravda, někdy nestačí, aby měla žena menstruaci, když touží po dítěti, ale to už jsou jiná zákoutí ženské duše a těla, proč to nejde.

Nicméně v mém příběhu stačilo možná banální – trochu přibrat a zásadně změnit svoji práci. Z technické firmy přejít do jemnější práce v prodejně se zdravou výživou. V každém případě, když jsem po 6-ti letech opět dostala menstruaci, oplakala jsem to. Moje nadšení, že mé ženské tělo je nyní opravdu ŽENSKÉ bylo obrovské. Byla jsem hluboce vděčná, že se správný fyziologický proces dal opět do pohybu, že začínám opět správně fungovat.

Další tři roky měla moje cykličnost různé proměny – různé délky, menstruace měla různou barvu a sílu, často mě překvapila svými proměnami…

Proč to tak bylo?

Moje vnitřní orgány se dostávaly do větší rovnováhy a právě z menstruace se dá hodně vyčíst.

Menstruace každé z nás každý měsíc říká, jak se mají naše vnitřní orgány. Kvalita a délka menstruace velmi úzce souvisí s kvalitou naší Sleziny, Jater a Ledvin.  Když máme tyto orgány v nerovnováze, tak bývá menstruace příliš silná nebo naopak příliš slabá (pokud zrovna nejsme těsně před menopauzou).

Když nás při menstruaci bolí břicho, hlava, nebo je nám celkově fyzicky špatně, naše Slezina, Játra a Ledviny nám dávají najevo, že se nemají dobře. Také příliš krátký nebo naopak příliš dlouhý cyklus, hnědé špinění před menstruací nebo po menstruaci je známkou nerovnováhy v těchto orgánech. Když menstruace přichází a potom když odchází, měla by začínat i končit slaboučkou krví růžové barvy.

Svůj cyklus můžeme podpořit v každé ze čtyř fází různými bylinami nebo potravinami:

Fáze menstruace (období zimy, stařena v nás): řebříček, kopřiva, ostropestřec mariánský, různé klíčky, zelená listová zelenina, maso. Je třeba podpořit Játra.

Fáze po menstruaci (období jara, dívka v nás): pampeliška, kopřiva, kontryhel, doplňovat Beta karoten – dýně, mrkve, meruňky + zdroje vitamínu A, maximálně hydratovat tělo. Je potřeba podpořit Slezinu.

Fáze ovulace a po ovulaci (období léta, matka v nás): zlatobýl, přeslička, pupalka dvouletá, strava bohatá na bílkoviny – luštěniny, ryby – omega 3, kořenová zelenina. Je potřeba podpořit Ledviny.

Fáze před menstruací (období podzimu, čarodějka v nás): echinacea, lichořeřišnice, cordyceps, reishi, shitaké, nepít alkohol – alkohol zatěžuje játra a i jeho odbourání je pro ně velmi náročné, protože se připravují na očistu v podobě menstruace.

 A pozor – pár dní před menstruací klesá imunita. Je potřeba podpořit Plíce a Tlusté střevo.

Vše výše uvedené jsou tipy, jak si můžeme každá pomoci. Co ale vřele doporučuji, je vnímat svoje tělo, jak se má v každé fázi cyklu. Jaká zrovna jsem, jak vyzařuji do světa? Nechat si čas, poznat svoji ženskost a tím pádem pochopit svoji menstruaci. Protože ta nám každý měsíc říká, jak se máme a jak se mají naše vnitřní orgány. A proto je menstruace dar 😊

Veronika Stanko Lobreisová

Tanečnice, jogínka, průvodkyně v lesní školce, studentka waldorské pedagogiky, shiatsu masérka, propagátorka zdravého životního stylu

Sdílejte

Další články