Ať to, co vychází z našich úst hladí

Slovo je mocný kouzelník. Dokáže pohladit, potěšit, ukonejšit, povzbudit, ale také ublížit, ranit, rozesmutnit. Je to velmi silný nástroj, který používáme každý den, neustále, pokaždé když otevřeme ústa. Je to nástroj pro interakci mezi lidmi, buduje naše vztahy, ovlivňuje atmosféru, jež kolem nás panuje, vytváří u druhých pocity, dojmy, má obrovský vliv.

Možná někdy ani neuvažujeme nad tím, co vypustíme z úst. Kolikrát někomu ublížíme, aniž bychom to vůbec tušili. A to je škoda. Nebylo by lepší slovy častěji hladit, než ubližovat? Šířit kolem sebe radost, laskavost a porozumění. Ano, ne vždy to jde. Jsou chvíle, kdy je třeba se za sebe jasně postavit. Nenechat si ubližovat. Přesto stále je dobré mít na mysli, co způsobují slova, která vycházejí z našich úst. 

Zkusme do každého sdělení druhému člověku vložit trochu více laskavosti, více porozumění, více soucitu, jemnosti. V každém rozhovoru dát tomu druhému alespoň jednou větou najevo, co na něm oceňujeme, obdivujeme, proč si ho vážíme, jak je pro nás důležitý. Každý, opravdu každý člověk v sobě nese mnoho dobrého. Třeba to ani neví a díky tobě to bude moci uvidět. Díky Tvému laskavému slovu se může cítit lépe, mít lepší den, větší radost. Může se usmát, uvolnit, třeba i shodit masku, kterou si ze strachu vytvořil. 

Vložme do každého rozhovoru více pozitivní energie. O čemkoli s někým mluvíme, zkusme vždy nahlédnout i z té druhé strany. Co je na té věci/člověku dobrého, úžasného, přínosného, hodnotného. Určitě se vždy něco takového najde. 

Laskavé slovo dokáže zázraky. Umí otevírat srdce a potěšit člověka. Nejen toho, který to hladivé slovo slyší, ale také toho, který jej říká. Díky laskavému slovu začneš věnovat více pozornosti tomu, jací lidé kolem tebe opravdu jsou. Co nádherného nesou. A s radostí jim to budeš říkat. Uvidíš jak velké a krásné změny to přinese do tvého života a především do vztahů. Je úžasné umět ocenit hloubku a nádheru lidského života.

Mgr. Lucie Ernst

Lektorka Loona dance, Tanec luny, Chrámový tanec, Průvodkyně ženských kruhů, aktivní tanečnice v souboru Divé ženy

www.lucieernstova.cz, www.lucieernst.cz

Sdílejte

Další články

Imbolc

Jak si vytvořit svůj vlastní vnitřní řád a klid, když svět kolem zdá se tak chaotický? Jak si uspořádat vlastní

Přečíst článek