Sebeláska – copak můžu?

Co vás napadne, když se řekne sebeláska? Co to pro vás znamená? Co ve vás to slovo vyvolává? „Ano, určitě, to je důležité, to dělám!“ Nebo spíše určité obavy? „Copak tohle já můžu? Není to příliš sobecké? Zaměřené na sebe?“ Vždyť nás přece celý život učili, že nejdůležitější je starat se o ostatní, mít je ráda, zahrnovat je péčí a láskou. Přece na prvním místě v životě musí být rodina – děti, manžel, rodiče.  

 

A kde jsi pak ty? Všem ostatním věnuješ pozornost a laskavost, ale zůstává ti prostor pro sebe? Většina žen cítí, že jsou unavené, je toho na ně moc, potřebovaly by také porozumění, pohlazení, soucit, ale nedostává se jim ho. Vyčítají pak svému okolí, že je lidé nemají dostatečně rádi, že na ně nemají čas, že jim nepomůžou ad. Vyžadují vlastně zpět, co samy dávají ze sebe těm ostatním, protože jim něco chybí.

 

Přitom z čeho můžu dávat, když sama nemám dostatek? Když sama nejsem naplněná, šťastná, radostná, spokojená, necítím se na svém místě? Jak mohu milovat ostatní, když mám pocit, že mě nikdo nemá rád? To přece nedává smysl.

 

Je opravdu důležité věnovat péči a pozornost především sobě. Ano, milovat své děti, muže, rodinu, přátele, ale v prvé řadě milovat sebe. Jenže to se hezky řekne, ale většina z nás ani neví, jak by to bylo možné dělat. Jak se vlastně mám mít ráda? Jak se to dělá?

 

Toto nás nikdo nenaučil, nebylo to důležité. Hlavně u ženy se kladl velký důraz na péči o ostatní, že má z čeho dávat se bralo jaksi automaticky. Vždyť je to žena, je to její úkol, byla tak stvořena. Tak jednoduché to bohužel není. I žena, a především žena, potřebuje pozornost, péči, laskavost, lásku, a opravdu plnými doušky.

 

Když je sama v plnosti může pak dávat ostatním. Ale musí mít z čeho. Věnuj si čas, pozornost, péči, dotyk. Najdi si prostor dělat v životě věci a činnosti, které tě naplňují, baví, dodávají energii. Může to být cokoli. Většinou je to právě tanec, zpěv, čas v přírodě, ve vodě, v tichu, v jednoduchosti. Stačí se zastavit a zamyslet se, co je to to tvoje? A věnovat si tuhle každodenní výživu. 

 

Je to jednoduché, ale důležité je chtít. Sebe-láska je nádherný nástroj, který, když sami sobě věnujeme pozornost, nás nabije energií. Je to klíč ke spokojenosti, nikoli sobectví.

 

Je to opravdová nádhera. Pojďme, zkusme to – každý den 5 vědomých minut v laskavosti a pozornosti jen sobě. Uvidíš, že už po pár dnech se budeš cítit lépe a chtít více. A nejen chtít více, zjistíš, že ten čas máš, že si ho umíš vyhradit, že ten čas na tebe vlastně celou dobu čekal, jen jsi ho neviděla. Nauč se ho vidět a vědomě využívat. Je to pro nás ženy velmi důležitý zdroj.

 

Nádherný den!

Mgr. Lucie Ernst

Lektorka Loona dance, Tanec luny, Chrámový tanec, Průvodkyně ženských kruhů, aktivní tanečnice v souboru Divé ženy

Sdílejte

Další články